فیلرها و یا ژل نوعی درمان زیبایی می‌باشند که در آن فیلر (که بیشتر از اسید هیالورونیک ساخته می شود) به قسمت‌های مختلف صورت تزریق می شود تا آن‌ قسمت ها را حجیم کند. در ادامه در کلینیک آلا ژل و فیلر را بررسی می‌کنیم.

ژل و فیلر چیست؟

با بالا رفتن سن چین و چروک های صورت نمایان می شود و حتی گاهی با کاهش وزن صورت از فرم دلخواهتان خارج شده و لاغر می شود و باعث افتادگی می شود. فیلر و ژل راه کاری برای حل این مشکلات هستند. که برای پر کردن چین و چروک و شیارهای ایجاد شده بر روی پوست و فرم دهی به لب، گونه ها، چانه و زاویه سازی فک و صورت مورد استفاده قرار می گیرد.

ژل و فیلر در زیر پوست تزریق می شوند و از جنس اسید هیالورونیک هستند این ژل ها که خاصیت پر کنندگی دارند. وقتی ژل به زیر پوست وارد می شود میزان زیادی آب جذب می کند و سبب شکل دهی آن ناحیه در بافت می شود بنابر این هر چه آب بیشتری جذب کند حجم دهی بهتر و بیشتر است. اسید هیالورونیک بسته به اندازه مولکول ها و نیز به مرور زمان در فاصله ۶ تا ۱۸ ماه از طریق سیستم لنفاوی جذب می شود در کبد تبدیل به آب و دی اکسید کربن می شود.

تزریق ژل دردناک نیست و معمولاً  اکثر افراد می توانند درد تزریق را تحمل کنند. 40 تا 45 دقیقه قبل از تزریق  کرم یا پماد بی حسی (زایلاپی)  را در ناحیه مورد نظر قرار داده و صبر می کنیم تا موضع بی حس شود.

فرق فیلر و ژل

در مورد فرق تزریق ژل و فیلر می شود گفت که ژل نوعی فیلر محسوب می شود ولی هر فیلری، ژل محسوب نمی شود. ژل ها خود دارای انواع مختلفی هستند که به دو دسته ژل های موقت و دائمی تقسیم می شوند. ژل های دائمی ممکن است عوارض سنگینی همراه خود داشته باشند. به همین خاطر خیلی از آنها استفاده نمی‌شود، امروزه ژل هایی که دارای اسید هیالورونیک هستند از پر طرفدار ترین ژل های تزریقی هستند که همان ژل های موقت به حساب می آیند که ماندگاری آنها با توجه به رعایت مواردی که از سوی پزشک به شما گفته می شود و هم چنین سیستم بدنی شما متفاوت است.

چرا از فیلر و ژل استفاده می‌شود؟

با افزایش سن، بدن شروع به از دست دادن کلاژن می‌نماید. کلاژن ماده بسیار مهم است که در کل بدن وجود دارد، از جمله در پوست، ماهیچه ها، استخوان ها و بافت های همبند. کم شدن مقدار کلاژن در پوست با عث شلی پوست (شل شدن) و کاهش حجم می شود. پوست نازک تر می شود، خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و شروع به افتادگی می کند.

از فیلرهای پوستی را برای موارد زیر می‌توان استفاده کرد:

کارهایی که قبل از تزریق ژل نباید انجام دهید.

 1. داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن و دیکلوفناک از 3 روز قبل.
 2. حتما پزشک را از داروهای مصرفی خود مطلع کنید.
 3. از مصرف الکل و دخانیات از 24 ساعت قبل خودداری کنید زیرا منجر به خونریزی و کبودی می شود.
 4. از لوازم آرایشی و کرم های مرطوب کننده استفاده نکنید.
 5. اگر سابقه تبخال دارید حتما پزشک را مطلع کنید.

کارهایی که بعد از تزریق ژل باید انجام دهید

 1. تا 24 ساعت اول از استفاده لوازم آرایش بپرهیزید.
 2. بعد از تزریق می توانید برای جلوگیری از کبودی و ورم از کمپرس سرد استفاده کنید.
 3. تا 48 ساعت بعد از تزریق از انجام ورزش های شدید و قرار گرفتن در گرما و نور آفتاب شدید بپرهیزید.
 4. تا 72 ساعت بعد از تزریق از ماساژ دادن ناحیه تزریق شده خودداری کنید.
 5. از استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی تا 72 ساعت خودداری کنید.
 6. پرهیز از سرما و گرمای زیاد مثل سونا به مدت 10 روز.
 7. پرهیز از درمانهای گرمایی مثل RF, Laser, IPL و غیره به مدت 10 روز.

عوارض احتمالی ژل

 1. درد و تورم
 2. قرمزی و التهاب در ناحیه تزریق
 3. کبودی و خارش
 4. عفونت
 5. آبسه یا سلولیت
 6. برآمدگی های نا متقارن سطحی

جهت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

02634093135

02634093136

09352500847